Grafik też człowiek .

Studio istnieje już 2 lata i przez ten czas zdążyłam spotkać się z różnymi ludźmi. Nauczyłam się pokory wobec moich klientów,ale nauczyłam się też jednego . Mianowicie nie dać sobie wejść na głowę i nie pozwolić się popędzać . Kolejną rzeczą ,która dała mi w kość i której musiałam się nauczyć to danie do zrozumienia klientowi ,że nie poświęcam całej doby na pracę i na pewno nie zrobię tego za żadne pieniądze.

Dlaczego o tym piszę ? To proste , bo chcę byście wiedzieli ,że grafik to też człowiek. Dziwne nie ?

Projektując stronę ,logo, baner czy ulotkę zazwyczaj jest tak ,że nie siadam do pracy natychmiast po ustaleniu z zamawiającym szczegółów. Pomysł tego jak ma wyglądać np.logo musi we mnie dojrzeć , bywa tak ,że nie biorę kartki i ołówka i nie rysuje wstępnego szkicu na kartce. U mnie rysunek powstaje w głowie , niby zrozumiałe. Prawda? Jednak z tego co wiem większość grafików, ma pomysł w głowie , przenosi go na papier a dopiero wtedy dokonuje większych poprawek. Ja mam inaczej , ja rysuje wszystko w głowie po kawałku , nie spieszę się. Bywa tak ,że nawet nie skupiam się na tym ,że mam do zrobienia logo i nie myślę nad tym w ogóle, najczęściej mam tak ,że pomysł wpada mi z nie nacka ,tak nagle ,że jest tylko przebłyskiem . Dopiero wtedy mogę go przenieść na papier.

Jest jedno małe „ale ” …. żeby coś powstało ,potrzeba do tego czasu. Niestety nie każdy to rozumie …. mówię o klientach.

Powstanie logo na szybko zazwyczaj skutkuje tym, że jest do kitu. A przecież to logo określa firmę czy nawet daną osobę , czym ona się zajmuje . To identyfikacja wizualna,która ma zapaść w pamięci .

Oczywiście nie mówię tu o projektowaniu loga czy też innej rzeczy dla klienta w przedziale czasu powiedzmy pół roku , bo to jest przesadą.

Chcesz mieć dobrze zrobione logo ? Chcesz by było nie powtarzalne i miało swój charakter ? Daj czas grafikowi . Tym bardziej ,że takich projektów możesz mieć do wyboru np. 3

To samo dotyczy innych rzeczy ,ale to na pewno się domyślasz.

Popędzasz grafika ,który siedzi nad projektem właśnie te pół roku i nic się w projekcie nie zmienia ?Ok, to rozumiem . Ale jeśli po jednym dniu oczekujesz gotowego loga, baneru itp, do tego takiego jakiego szukasz ,zapomnij .Najlepiej zrób sobie to sam . Ile spędzisz nad tym czasu? Ile zmienisz zanim dojdziesz do właściwego projektu ? Gwarantuję Ci ,że nie będzie to godzina .:)

Masz wymagania ?Zlituj się czasami.

Spotkałam się z tym,że kiedy klient zamawia u mnie np. przebudowę strony ,jasno i wyraźnie określa się co ma zostać zmienione i jak ma to wyglądać . Wiadomo to jest jego życzenie . Więc to robię . Bywa jednak czasami tak ,że kiedy klient zobaczy efekt końcowy , stwierdza nagle ,że jednak to nie to i daje kolejne wskazówki  do zmian , podchodzę do tego na spokojnie . Moja umowa zawiera w sobie podpunkt , w którym jasno i wyraźnie napisane jest ,że klient ma prawo do 5 zmian na stronie ( chodzi tu o znaczne zmiany , nie takie jak zmiana czcionki, bo to akurat zajmuje 5 sekund) . Jednak jeśli widzę ,że klient zaczyna po tych 5 zmianach nadal się motać ,kombinować itp. uprzedzam ,że kolejne zmiany są odpłatne. Płacisz za mój czas a nie za swoje wymysły.

„Jasne, rozumiem .Czytałem umowę „- mówi .

Jest wszystko ok , klient jest ogarnięty . Zmiany nadal wchodzą w życie , a to kolor nie ten , a to nagłówek nie pasuje a to można by było coś pogrzebać w kodzie . Spoko , skoro płacisz to nie ma problemu . Oczywiście takie wymyślanie na wyrost też ma swoje granice. Po 3 miesiącach spędzonych nad stroną , nie śmiejcie się bo i takie mi się zlecenia zdarzały ,nagle słyszę od klienta ,że za długo to trwało.  W takim momencie człowiek ma ochotę walnąć pięścią w stół !!!!

 

Jeśli masz wymagania względem mnie i względem swojej strony ,błagam zlituj się i w końcu na coś się zdecyduj. Grafik też człek , jeść i odpocząć musi . Grafik , chyba ,że tacy są to ok ich wybór, nie pracują 24 h na dobę . Każda twoja zmiana nie będzie wprowadzona natychmiast . Z prostego względu . Jeśli piszesz do mnie o 24 w nocy oczekujesz czego ? Tego ,że o 00:01 siądę odpalę komputer i natychmiast zabiorę się do pracy ? NIE!!!! To jest czas mój , to jest czas na sen. Nie kupujesz mojego czasu prywatnego ale moją pracę oraz czas ,który na to poświęcam. Nie będę na każde twoje zawołanie . Wiesz , ja też mam rodzinę ,czasami muszę odejść od komputera, mam sprawy do załatwienia i mam życie prywatne ,którego nie mieszam z zawodowym. Więc proszę Cię , nie traktuj mnie jak niewolnika .

Zanim zacznę współpracę i jeśli mam w trakcie inne projekty i jeśli już na pewno podejmę się współpracy z Tobą , bo wiem ,że czasowo będzie dla mnie to ok , wiedz o tym ,że nie jestem tylko na twoją wyłączność . Prawda jest taka i spotkałam się z tym,że mogę być w trakcie 4 projektów. Jeśli wiem ,że nie dam rady pociągnąć jeszcze twojego jasno i wyraźnie mówię o tym. To od ciebie zależy czy podejmiesz się współpracy ze mną ,poczekasz aż znajdę dla Ciebie czas albo znajdziesz kogoś innego. Ale jeśli słyszę od klienta , który wiedząc ,że dziennie poświęcam każdemu projektowi dany czas, że nie powinnam pracować nad innymi projektami tylko nad jego stroną ( Bo on się spieszy , strona musi być szybko , bo od tego zależy rozwój jego firmy ) ,to mnie krew zalewa , ale wtedy mówię ,że  nie ma problemu ale wtedy zapłać mi za wyłączność , bym była tylko dla Ciebie . I wiecie co ? Gadka jest zupełnie inna . Bo jeśli robię projekt za 500 zł to raczej nie utrzymam za to domu przez miesiąc. Prawda?

Bywa ,że pewnych pieniędzy wolę nie zarobić , odmawiam współpracy .Unikam w takim momencie nie potrzebnych mi komplikacji. Wolę skupić się na innym zleceniu .

Ja wiem są różni ludzie każdy by chciał czasami nie wiadomo co . Ale grafik też człowiek…..

2 thoughts on “Grafik też człowiek .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *